(афективно-емоционални респираторни спазми). Тези гърчове имат своеобразен драматичен характер. Крайно чувствителното и обидчиво дете при отказ за удовлетворяване на негово силно желание или при болки изведнъж заплаква и се захласва, за няколко секунди загубва съзнание. Дишането за кратко време спира, тялото и крайниците се изпъват, ръцете и краката извършват безцелни движения, а лицето изглежда бледо и по-рядко придобива лек синкав оттенък. Припадъкът трае не повече от 5—10—20 секунди и много рядко малко повече. Изведнъж дишането се появява отново, отначало с дълбоки, а после с бързо нормализиращи се дихателни движения. Детето идва в съзнание, успокоява се и след припадъка не показва никакви болестни прояви.
Какво е необходимо още да знаят за тези афективни детски гърчове родителите? Те имат невинен характер, постепенно с навършването на 4—5-годишна възраст стават по-редки и напълно изчезват. Не оставят нарушения във физическто и умственото развитие на детето. За родителите е важно да проследят колко секунди продължава припадъкът и как се проявява. Особено важно е да се следи дали е свързан с неприятно преживяване на детето, защото този гърч почти никога не настъпва без външен повод и не се появява по време на сън. Разтревожените родители често мислят, че детето си е «глътнало езика» и дори се опитват да го изтеглят напред. Това е излишно и още повече дразни детето. В подобни случаи детето трябва да се остави спокойно, с разкопчани около шията дрехи и с леко извита настрани глава. Никакви други лечебни манипулации не са необходими.
При отглеждането и възпитанието на тези свръхчувствителни деца, които са склонни към разгневяване, родителите често допускат грешки, като се опитват да задоволят всички техни желания и капризи. Близките не трябва да показват своя страх от евентуален нов припадък на детето. Нужно е да предупреждават лекарите и сестрите, които със свои внезапни болезнени манипулации (инжекции, принудително гледане на гърлото и др.) могат да провокират афективния детски гърч. Поради това ние препоръчваме в подобни случаи няколко минути преди манипулацията детето леко да се раздразни или дори разплаче.